Kui jätame pühadeaja seljataha, siis on oluline hoida jõuludega kaasnevat lootust ja optimismi elavana kogu eeloleva aasta vältel. Jõulumeelsus sümboliseerib lootust, uuenemist ja paremate aegade lubadust. Nii võiksime igaüks kujutleda, kuidas parandada oma isiklikku elu, muuta töö tähendusrikkamaks ning püüelda inspireerivate eesmärkide poole. Selleks tuleb kasutada üha enam loovust — eriti maailmas, mis seisab silmitsi suurte riskide ja määramatustega.
Kokkuvõtlikkuse huvides keskendun kahele olulisele määramatusele.
Esiteks, generatiivse tehisintellekti (AI) kiire areng. See on tekitanud nii elevust kui ka muret. Paljud valdkonnad võivad AI tõttu põhjalikult muutuda. Samas kipume lühiajalisi mõjusid üle hindama ja pikaajalisi võimalusi alahindama. AI areng ei järgi Gartneri niinimetatud hype-tsüklit; pigem trotsib prognoosimist. Need, kes väidavad, et teavad AI tulevikku, teesklevad kõiketeadmist. Seega tuleks esile tõsta pigem määramatust kui riske.
Teiseks, Trump ja geopoliitika. Donald Trumpi naasmine presidendiametisse on oluline, kuid seda ei tohiks üle tähtsustada. Kuigi Trump ja tema meeskond omavad märkimisväärset võimu, on nad siiski piiratud struktuursete tegurite ja ettenägematute tagajärgedega. Nii nagu me nägime tema esimese administratsiooni olulise poliitilise eesmärgi — USA töötleva tööstuse kaubandusdefitsiidi vähendamise — ebaõnnestumist.
Taaskord keskendub Trump kaitsetollidele ja loosungile “Making America Great Again,” mis viitab vanamoodsa tööstuspoliitika taaselustamisele. Nagu teame majanduse põhialustest, on tollitariifid maksud toodetele. Need ei hõlma teenuseid, kus USA on juba aastakümneid olnud kaubandusülejäägis (mõelge Hollywoodile, Silicon Valleyle ja Wall Streetile). See taaselustunud fookus tootmisele tekitab määramatust selles osas, kuidas retoorika muutub konkreetseteks meetmeteks ja millised võivad olla nende ettenägematud tagajärjed. Majandusteadlased kipuvad selles küsimuses olema pessimistlikud ja prognoosivad negatiivseid majanduslikke tagajärgi, samas kui investorid ootavad aktsiaturgude kasvu. Muidugi, aktsiaturgude ja kogumajanduse areng ei ole tingimata omavahel seotud. Sellegipoolest rõhutavad need lahknevad narratiivid pigem ebakindlust Trumpi võimaliku mõju üle kui riske, mida saab sageli leevendada.
Lahendusnii AI kui ka geopoliitikaga seotud riskidele võib peituda Joseph Schumpeteri loova hävingu kontseptsioonis – kasv tekib tihti hävingu tuhast. Kuigi AI võib asendada teatud ärifunktsioone, võib see teisi jällegi täiendada. Ja kui tariifid võivad kahjustada toodete eksporti, on kaubanduse kasv üha enam seotud teenustega. Teenustel ei ole varade eripäraga seotud piiranguid ja pakuvad seega suuremat paindlikkust — omadusi, mis on tänases ebakindlas julgeolekukeskkonnas äärmiselt olulised.
Oleme juba näinud, kuidas geopoliitiliste pingete tõttu on tühistatud plaanitud välisinvesteeringuid Eesti tootmissektorisse. Kasvuvõimalused peituvad aga hoopis teenuste ja tootmise kombineerimises, eriti kui viimane muutub lokaliseerimisnõuete tõttu poliitiliseks mängukanniks.
Kasvule ja vastutusele pühendunud kogukonnana peame EBSis olema loovad, et täita oma eesmärke selles tormilises keskkonnas. Loovus saab aidata kaasa nii isiklikule kasvule kui ka meie ettevõtmiste arengule.
EBSi roll hariduses ning rakenduslikes teadus- ja arendustegevustes ulatub Eestist kaugemale, panustades kõrge lisandväärtusega teenuste eksporti. Viimase kahe aasta jooksul on EBS koolitanud 400 Ukraina haridusasutuste, eraettevõtete ja avaliku sektori juhti. Meie iga-aastane suvekool on meelitanud arvukalt osalejaid suisa neljalt mandrilt. Need on vaid mõned näited sellest, kuidas me eirame Eestis levinud tavaarvamust, et suvi ei ole õige aeg õppimiseks.
On aeg panna proovile seniste tõekspidamiste sobivus ja lasta loovusel lennata. Mida vabamalt, seda parem!
Meelis Kitsing
EBSi rektor ja juhatuse esimees